Środki ślimakobójcze zabójcze także dla psów, kotów, koni i ptaków

Codziennie rano moja mama wychodzi na ogródek i zbiera ślimaki aby nie niszczyły roślin to z całą pewnością najbardziej ekologiczna i bezpieczna dla naszych domowych pupili metoda likwidacji ślimaków. Dzisiaj moi rodzice kupili preparat ślimakobójczy na opakowaniu są tylko zdawkowe, bardzo ogólne informacje o potrzebie zachowania ostrożności. Preparat zawiera metaldehyd, który jest zabójczy dla wielu ssaków i ptaków. Smak i zapach metaldehydu jest szczególnie atrakcyjny dla psów i spożywają go w dużych ilościach dlatego szczególnie one są narażone na zatrucia.  Niestety  wiele sklepów ogrodniczych nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo toksyczne (a zarazem atrakcyjne) dla psów są te preparaty poleca je jako środki bezpieczne dla zwierząt domowych.  Preparaty zawierające metaldehyd mogą być łączone z innymi środkami, takimi jak insektycydy karbaminianowe aby zwiększających skuteczność.  Metaldehyd w preparatach można nabyć w postaci ciekłej lub preparatów granulowanych. Mogą ona zawierać od 1,5% – 5% substancji czynnej w preparacie. Dawka śmiertelna dla zwierząt mieście się w zakresie od 100 – 600 mg/kg w zależności o gatunku zwierzęcia.Do zatrucia może dojść po spożyciu trutki, ale także po zjedzeniu zatrutego ślimaka.

Objawy kliniczne zatrucia występują w ciągu 1-3 godzin od spożycia substancji toksycznej.

Objawy zatrucia są podobne u wszystkich gatunków.

Obejmują :

  • niepokój, lęk
  • przeczulica
  • ataksja
  • tachykardia
  • gorączka
  • drżenie mięśni,
  • zaburzenia równowagi
  • oczopląs u kotów,
  • rozszerzenie źrenic,
  • ślinienie,
  • może wystąpić biegunka oraz wymioty.

Objawy postępują wraz z rozwojem kwasicy metabolicznej. W miarę rozwoju zatrucia pojawia się wysoka gorączka u pacjenta sięgająca nawet 42˚C w wyniku rozwijającej się kwasicy metabolicznej dochodzi do degeneracji neuronów w mózgu, zwyrodnienia wątroby oraz niewydolności oddechowej co może doprowadzić do zejścia śmiertelnego zwierzęcia.

Pierwsza pomoc

Należy jak najszybciej skierować się po pomoc do lekarza weterynarii, szybkie podjęcie leczenia może zapobiec śmierci zwierzęcia. Zaraz po spożyciu w pierwszej kolejności należy sprowokować wymioty.

Następnie podaje się węgiel aktywny i środki przeczyszczające

Rokowanie jest pomyślne do ostrożnego, dlatego też zwierzę należy bezzwłocznie przekazać opiece lekarza weterynarii w celu zbicia gorączki oraz wdrożenia leczenia podtrzymującego i objawowego. Bez pomocy zwierzę okrutnie cierpi i najczęściej umiera w wyniku zatrucia. Niestety metabolizm metaldehydu jest bardzo powolny, co w przypadku zwierząt, które dzięki szybkiemu udzieleniu

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i wykorzystywanie na innych serwisach lub stronach internetowych zdjęć i treści mojego autorstwa. Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.Nr 24,poz.83), jakiekolwiek korzystanie z treści oraz zdjęć tego bloga (kopiowanie, drukowanie, rozpowszechnianie) bez pisemnej zgody właściciela jest zabronione.

Katarzyna Gryglewska