Kurs dyplomowy COAPE – pozwolił mi zdobyć szeroki zakres wiedzy na temat zachowania i terapii behawioralnej psów i kotów.
COAPE Polska jest akredytowanym odziałem Centre of Applied Pet Ethology, największej na Wyspach Brytyjskich organizacji kształcącej behawiorystów zwierzęcych od 20 lat COAPE. Oddział w Polsce istnieje od 2007 roku za sprawą absolwenta COAPE, psychologa i pierwszego w Polsce behawiorysty zwierzęcego, a obecnie także dyrektora, i wykładowcy COAPE – Andrzeja Kłosińskiego.
Kurs Dyplomowy COAPE na licencji Cente Of Applited Ethology w Wielkiej Brytanii nadaje międzynarodowe kwalifikacje behawiorysty zwierzęcego, pozwalające na rozpoczęcie pracy polegającej na prowadzeniu terapii zachowania zwierząt towarzyszących.
COAPE propaguje nowoczesne podejście do terapii zachowań zwierząt i ich szkolenia oparte na indywidualnym podejściu do każdego zwierzęcia, a przede wszystkim na ocenie zachowania zwierzęcia stosują model zwany EMRA. Jest to kompleksowe i wieloaspektowe podejście koncentrujące się na przeżywanych przez zwierzę emocjach. EMRA oznacza ocenę EMOCJI, NASTROJU oraz WZMOCNIEŃ podtrzymujących problemowe zachowanie.
Autorami i wykładowcami kursu dyplomowego COAPE są takie osoby jak dr Robert Falconer-Taylor – lekarz weterynarii i behawiorysta oraz wykładowca COAPE, absolwent Royal Veterinary College w Londynie (dyplom 1981), praktykujący jako lekarz weterynarii i behawiorysta, specjalizuje się w farmakologii zaburzeń zachowania zwierząt towarzyszących, czy też prof. Peter Neville jeden z najbardziej znanych behawiorystów zwierzęcych na wyspach brytyjskich, bliski współpracownik nieżyjącego już Johna Fishera. Przyznam, że dla mnie jako lekarza weterynarii szczególnie interesujące i cenne były wykłady dr Roberta Falconera-Taylora na temat farmakologii, i jej praktycznego stosowania w terapii zachowania zwierząt towarzyszących. Niezwykle interesujące były wykłady dr n.wet. Sybilli Berwid – Wójtowicz na temat wpływu diety na zachowania się zwierząt. Sybilla Berwid-Wójtowicz jest specjalistą żywienia i dietetyki zwierząt, doktorem nauk weterynaryjnych, magistrem inżynierem zootechniki, ma w swoim dorobku ponad 200 publikacji dotyczących żywienia i pielęgnacji zwierząt ponadto jest autorką stron i blogów dietoprofilaktyka.pl, chemosfera.blogspot.pl i onkokuchnia.blogspot.pl