„Niech pożywienie będzie twoim lekarstwem a lekarstwo pożywieniem” Hipokrates
Wiedzę z zakresu dietetyki zdobyłam na wydziale zootechniki, medycyny weterynaryjnej oraz uczestnicząc w wielu konferencjach związanych z żywieniem zarówno ludzi jak i zwierząt. Dietetyką zajmuję się od kilkunastu lat, każdy mój pacjent po wcześniejszej ocenie stanu zdrowia oraz zachowań ma odpowiednio dobraną dietę. Moi podopieczni otrzymują pokarmy różnego rodzaju od gotowych karm, przez przygotowane własnoręcznie przez opiekunów posiłki po diety surowe (np. BARF) co daje możliwość oceny wpływu różnych diet na organizm zwierząt.
Odpowiednia dieta ma wpływ zarówno na utrzymanie sprawnej kondycji fizycznej oraz umysłowej, ale także przyczynia się do zapobiegania wystąpienia wielu chorób – w szczególności chorób tzw. dietozależnych. Jako lekarz weterynarii i behawiorysta podkreślę, że odpowiednio dobrana dieta ma bardzo duży wpływ na skuteczne leczenie chorób oraz terapię behawioralną psów. Powinna ona z jednej strony zapewnić wystarczającą podaż substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowanie całego organizmu, a z drugiej strony być pozbawiona produktów, które zawierają substancje szkodliwe i mogą zwiększać ryzyko występowania poważnych schorzeń oraz dolegliwości.
Podczas mojego wykładu postaram się przekazać wiedzę z zakresu żywienia psów, którą według mnie powinien posiadać każdy opiekun psa aby móc dbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie.
Program wykładu
- Proces udomowienia psów
- Podstawy anatomii i fizjologii przewodu pokarmowego
- Dietetyka – podstawowe definicje
- Składniki odżywcze i ich wpływ na zdrowie i zachowanie psów
- Mikrobiom jelitowy – dlaczego warto o niego dbać
- Żywienie dostosowane do wieku psa
- Określanie idealnej masy ciała
- Wady i zalety różnych metod karmienia (karmy, gotowane jedzenie czy może pokarmy surowe? Analiza etykiet karm. )
- Wpływ diety na zdrowie i zachowanie psów – wybrane przypadki
Wszyscy uczestnicy otrzymują certyfikaty uczestnictwa.
Zajęcia trwają 7 godzin (10.00-17.00) w tym są przerwy kawowe i przerwa obiadowa. Warsztaty w Poznaniu odbywają się w bardzo przyjaznej dla zwierząt szkole – Zespole Szkół nr 7 w Poznaniu na Osiedlu Zwycięstwa 101. W innych miastach miejsce ustala organizator.
Terminy i miejsca zajęć 2017 r
17 września 2017 w Poznaniu , organizator Gabinet weterynaryjny Katarzyna Gryglewska
8 pażdziernika w Szczecinie, organizator Akademia Dogoland
Nie wyrażam zgody na kopiowanie i wykorzystywanie na innych serwisach lub stronach internetowych zdjęć i treści mojego autorstwa. Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.Nr 24,poz.83), jakiekolwiek korzystanie z treści oraz zdjęć tego bloga (kopiowanie, drukowanie, rozpowszechnianie) bez pisemnej zgody właściciela jest zabronione.
Katarzyna Gryglewska