Wiedzę z zakresu dietetyki zdobyłam na Wydziale Zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Wydziale Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu oraz na kursie na behawiorystę na licencji COAPE gdzie poruszane były tematy wpływu diety na zmianę zachowania zwierząt. Jestem członkiem European Society of Veterinary and Comparative Nutrition (ESVCN). Poszerzam moją wiedzę uczestnicząc w licznych seminariach, konferencjach związanych żywieniem zarówno zwierząt jak i ludzi. Uważam, że dieta jest najważniejszym czynnikiem środowiskowym wpływającym na zdrowie i choroby .
Prowadzę kompleksową ocenę żywieniową każdego pacjenta i opracowuję indywidualny plan żywieniowy
Dieta – to sposób żywienia dostarczający organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych tj. białka, tłuszczy, węglowodanów, witamin, składników mineralnych oraz wody, w proporcjach pokrywających zapotrzebowanie organizmu i umożliwiających mu prawidłowe funkcjonowanie.
Ocena stanu odżywiania pacjenta
Zdrowie i stan pacjenta nie są procesem statycznym, ale raczej dynamicznym, szczególnie u starszych zwierząt i trzeba je stale kontrolować.
Oceny stanu odżywienia pacjenta dokonuję przeprowadzając wywiad żywieniowy, badanie kliniczne oraz szacując zapotrzebowanie na energię i białko.
Podczas oceny żywieniowej uwzględniam
- Czynniki ze strony zwierzęcia - fazę życia zwierzęcia, aktualną masę, kondycję, wyniki badania klinicznego wyniki badań laboratoryjnych, stan zdrowia, apetyt, poziom aktywności oraz środowisko
- Czynniki dietetyczne - rodzaj karmy, jej skład i podawaną ilość
- Czynniki związane ze sposobem karmienia – sposób i częstość podawania pokarmu, czy i jak jest odmierzany
Opracowanie planu żywieniowego
Do opracowania planu żywieniowego wykorzystuję znajomość lokalizacji choroby oraz profilu żywieniowego dla pacjenta.
Celem jest :
- Spełnienie zapotrzebowania pokarmowego z uwzględnieniem gatunku, fazy wieku i/lub choroby przy pomocy kompletnej i zbilansowanej diety
- Unikanie lub skorygowanie niedoborów białka i kalorii
- Poprawa lub likwidacja objawów klinicznych
- Skorygowanie wszelkich niedoborów żywieniowych
- Dotarcie do składników pokarmowych, które modulują proces chorobowy
- Wybranie diety smakowitej i akceptowanej przez pacjenta
Kontrola stanu pacjenta
Kontrola stanu pacjenta jest kolejnym krokiem wszelkich zaleceń żywieniowych. Kiedy zalecenia zostaną wprowadzone prowadzę badania kontrolne w celu oceny skuteczności zaleceń żywieniowych.
Dieta w leczeniu chorób
Dieta odgrywa ważną rolę w leczeniu chorób, ponieważ stanowi część planu terapeutycznego w niemal każdym przypadku. Dieta może być także częścią procesu diagnostycznego, poprzez na przykład stosowanie diety eliminacyjnej w chorobach przewodu pokarmowego.
Po przeprowadzeniu kompleksowej oceny żywieniowej każdego pacjenta opracowuję indywidualny plan żywieniowy dla psów i kotów z różnymi chorobami.
Zapobieganie lub leczenie otyłości
Zapobieganie lub leczenie otyłości może spowodować i/lub zapobiec wielu chorobom. Skuteczny program odchudzania wymaga nie tylko ustalenia odpowiedniej diety ale także zwiększenia aktywności fizycznej. Więcej na temat wpływu otyłości na zdrowie psów i kotów możesz dowiedzieć się tutaj https://weterynarz-behawiorysta.pl/problem-otylosci-u-psow-i-kotow/
EDUKACJA
Odpowiednia dieta ma wpływ zarówno na utrzymanie sprawnej kondycji fizycznej oraz umysłowej, ale także przyczynia się do zapobiegania wystąpienia wielu chorób – w szczególności chorób tzw. dietozależnych. Jako lekarz weterynarii i behawiorysta podkreślam, że odpowiednio dobrana dieta ma bardzo duży wpływ na skuteczne leczenie chorób oraz terapię behawioralną psów. Uważam, że każdy opiekun zwierzęcia powinien posiadać minimum wiedzy z zakresu żywienia swojego podopiecznego dlatego prowadzę edukację opiekunów tym zakresie prowadząc wykłady z żywienia zwierząt "Wpływ diety na zdrowie i zachowanie psów "